You are here

Birliktelik

Yaş farkını söyle, sana ilişkini söyleyeyim!

 

Bir zamanlar erkeğin kadından en az 10 yaş büyüğü makbuldü. Yıllar geçtikçe durum eşitlendi, fark 3’e, 5’e indi. Hatta toplum nezdinde az olması kaydıyla kadın da erkekten büyük olabildi! Bugün hâlâ aynı görüşleri savunanlar olsa da ilişkilerde yaş devrimi yaşanıyor.

Kadın erkek ilişki yaş farkıKadın erkek ilişkisi içinde konumlar nasıl belirlenir? Kadının rolü nedir, erkeğin rolü ne? Yaş farkı bir sorun mudur, yoksa avantaj mı? Kişiden kişiye, ilişkiden ilişkiye göre cevabı değişen bu sorular için genelleme yapmak zor. Ama gerçek olan bir şey var ki o da ilişkilerin artık uzun süreli ve sağlıklı olabilmesi için büyük eforlar gerektirdiği… Hele bir de çiftler arasında uçurum gibi yaş farkı varsa.

 

Yapılan araştırmalar ilişkilerdeki değişime somut verilerle dikkat çekiyor. Pazar araştırma şirketi TSN’in 3469 kadın ve erkek üzerinde yaptığı incelemeye göre, kadın ve erkek tüm katılımcıların yüzde 33.1’i ilişki içinde klasik rolleri reddettiğini ifade ediyor. Katılımcılar eş seçiminde eğitim düzeyi ve sosyal konuma bakıyor. Yani erkekler klasik ev kadını, kadınlar da kendisinden ev kadınlığı ve annelik bekleyen klasik aile babasını istemiyor. Bu değişim yaş farkına olan bakış açısını da etkilemiş durumda.

Mutlu ve tatminkâr olduğu sürecekadın erkek ilişkisinde yaş farkının çok da önemi yok. Ancak her ilişkide olduğu gibi sorunlar bitmiyor. Üstelik bu sorunların çoğu yaşa bağlı olanlar…

1)    Olgun eş hayatının ikinci baharını yaşarken, genç eş sosyal ve mesleki açıdan motivasyonu yüksek bir döneme girmiş oluyor.  Beklentileri daha agresif ve yüksek olabiliyor. Olgun eş ise bunları geride bırakmış dingin bir süreçten geçiyor. İlişki ayrı tellerden çalan bir orkestrayı andırıyor.

 

2)    Kadın erkek ilişkisinde yaş farkının bir tehlikesi de olgun tarafın deneyimlerinden yola çıkarak genç eşini yönlendirmeye çalışması. Bu baskı genç eş tarafından ciddiye alınmadığında çatışmalar meydana gelebiliyor. Alındığında da ilişki bir karı-koca ilişkisinden çok, baba-kız, anne-oğul ilişkisine benzemeye başlıyor.

 

3)    Yaş farkının cinsel çekiciliği artırıcı etkisi de var. Yaşlı eş genç eşine ayak uydurabilmek için aktif kalmaya ve görünüşüne dikkat etmeye özen gösteriyor. Bu da apayrı bir efor demek!

 

4)    Olgun kadın-genç erkek kombinasyonunda  gözlenen, kadınların bu tür ilişkilerde yeni bir cinsel güven geliştirdiği... Genç erkekler olgun kadınların daha deneyimli olduklarına inanıyor. Ancak merakla başlayan bu ilişkiler çoğunlukla deneysellikten öteye gidemiyor. Olgun erkek-genç kadın kombinasyonuna göre daha kısa ömürlü oluyor. Olgun kadında cinsel canlılık zirvede olduğundan genç eş beklentiye cevap verebiliyor. Aynı durum yaşlı erkekler için söz konusu değil.

 

Uzmanlara göre, kadın erkek ilişkisi içinde cinselliğe de farklı bakılıyor.  Aşk hayatında sınırlamalar, zaman zaman çatışmalar olabiliyor. İlişkinin odak noktası sosyal konum ve para değilse karşılıklı cinsel tatmin yüksek oluyor. Kadınların yumurta sayısı ve kalitesinin azalması, erkeklerin ereksiyon problemleri genç eş sayesinde atlatılmaya çalışılıyor. Öte yandan genç eşin çocuk istemesi, çoğunlukla çocuk sahibi olan olgun eşin buna yanaşmaması da ayrı bir sorun. Çiftlerin entelektüel seviyelerinin yakınlığı, hayattaki duruşları ve hepsinden önemlisi aralarında kurdukları bağ bu tür ilişkilerin ömrünü belirliyor. Tüm bunlar var ise ilişki yıllarca devam ediyor. Bağ güçlü değilse yollar ayrılıyor.

Kadın erkek ilişkisini uzun vadeli güçlendirmek için doğrudan konuşmak, uzlaşmak ve istekleri dikkate almak gerekiyor.
Yaş farkındaki en büyük engellerden biri önyargılardan arınma ve kabullenme. Toplumun dar ve önyargılı bakışı bir tarafa, kişinin önyargılarından arınması asıl önemli olan. Hislerine güvenme, ilişkiye gerçekçi yaklaşabilme ve derin sevgi  beraberliğin ömrünü de kalitesini de artırıyor.

 

Editör: Yeşim Akdoğan

 

Sorularınız mı var? Bize yazabilirsiniz: editor@edarling.net
 

Total votes: 317
için değerlendirme. "Kadın erkek ilişkisinde yaş farkı-Yaş farkını söyle, sana ilişkini söyleyeyim!". Ortalama: 3.08 üzerinden 5 Toplam 317 oydan
| |
  Yorum yazın

 
  1 Kommentar zu "Kadın erkek ilişkisinde yaş farkı-Yaş farkını söyle, sana ilişkini söyleyeyim!":
gamsız ali yazdı:
22.10.2013
benım sorum şu ben 40 yaşındayım benim arkadaşım 67 biz arkadaş olduk ben ona bir türlü ayak uydurmaya bilmiyorum benım bayan arkadaşım ban dıyor sen bana ayak uydurmuyorsun ltf bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar
Yanıtla
load