You are here

Bekâr olmak & Birliktelik arayışı

İlişkide güven uzun süreli birlikteliğin anahtarıdır

 

„Herkese karşı nazik olun, ancak sadece azıyla yakın olun, ve o azınlığa güveninizi vermeden önce iyice deneyin.“ demiş George Washington.  Peki ilişkide güven nasıl oluşuyor? Yaşanan hayal kırıklıkları bizi ne kadar derinden etkiliyor?

İliskilerde guven kazanmak zor ama kaybetmek cok kolaydirİlişkide güven nasıl oluşur?

İnsan hayatında oluşan ilk güven ilişkisi anne ve bebeği arasında kurulandır. Bu güven ilişkisi bizim hem kendimize olan güvenimizin hem de ileriki yaşlarımızda sevdiklerimize, arkadaşlarımıza ve ilişkide olduğumuz kişilere güvenme oranımızın temelini kurar.
Anne ve çocuk arasındaki ilişki güçlü bir bağla sağlamlaştırılmadığı zaman, kişinin gelecekteki ilişkilerinde güven sorunu yaşaması muhtemeledir.

Güvenmek ve güvenilmek

Peki hem arkadaşlık ilişkilerinde hem de romantik ilişkilerimizde güven duygusunu kazanırız? Bir başkasıyla duygusal bir bağ kurmak için o kişiyle bir çok gizli, yakın, heyecanlı ve kimi zaman da hüzünlü saatler paylaşmak gerekebilir.
Çok nadir hallerde kimi insanlara ilk dakikadan itibaren kanımız kaynayabilir.  Bu durumda bu kişilere bir sempati besleriz ve kimi zaman da en özel sırlarımızı vermekten çekinmeyiz. Fakat genelde insan ilişkilerinde kesin güven kazanmamız ya da birine tam olarak güvenebilmemiz için zaman ihtiyacımız vardır.

İlişkide güven

Bir ilişkinin en önemli noktası ilişkideki kişilerin birbirine güvenmesidir. Güven bir ilişkinin sağlam olması için gerekli olan en önemli etmenlerden bir tanesidir. Ancak taraflar birbirine tam olarak güvendiği zaman ikisine de lazım olan kişisel alanı birbirlerine verirken şüphe duyup ikilem yaşamazlar.
Ne yazık ki bu güven kendiliğinden gelişmediği için güvenin kazanılması gerekir.  İlişkide olduğunuz kişi sizin için ilişkinin ne kadar önemli olduğunu ve gereksiz kıskançlıklar yaşamadığınızı gördüğünde, sizin de aynı şekilde onun tarafından bu tip şeylerle karşılaşmama olanağınız yüksektir.

Hayal kırıklıkları can yakar

Bir ilişkide güven sarsıldığı zaman, bu ilişki ister arkadaşlık ilişkisi olsun, ister romantik bir ilişki olsun derinden sarsılır. Her ne kadar yakın arkadaşlar birbirine her şeyi söyleyebilir gibi bir düşünce ilişkilerimize hakim olsa da güvenin kötüye kullanılması hiçbir ilişkide hoş karşılanmaz. Böyle bu durumda terk ve ihanet edilmiş gibi hissedebilirsiniz ve bu kişiyle aranızda güven bağı oluşturmak çok zor olabilir.
Kimi zamansa böyle bir ilişkiye son noktayı koymak en doğrusu olabilir, özellikle de kendiniz için. Çünkü güven bir kere sarsıldığında bir daha aynı türden bir hareketin yaşanmayacağının ne yazık ki garantisi yok. Bu durumda yapmanız gereken gerçekten bu ilişkiye ve/veyahut arkadaşlığa devam etmek için fedakarlık yapıp yapamayacağınızı, bunun gerçekten değip değmeyeceğini tartmaktır.

Güven bir kere sarsıldığında her şey biter mi?

İş yerinde, dostlarımızla olan ilişkilerimizde ya da sevgilimizle olan ilişkimizde hayal kırıklığına uğratılma korkusu sürekli ensemizdedir. Bu ihtimali hayatınızdan tamamen çıkarmak demek  insan ilişkilerini hayatınızdan tamamen çıkarmanız anlamına gelir. Böyle bir çözümü muhtemelen siz de istemiyorsunuzdur.
Şunu da unutmamalısınız ki ilişkide güveni sarsan sadakatsizliklerin , hayal kırıklıklarının olması her türlü ilişkiye güvensiz, hatta korkuyla yaklaşmanız gerektiği anlamına gelmez.  İlk yapmanız gereken sonsuz güveninizden biraz kısıp, karşınızdaki kişinin ne kadar güven hak ettiğini hesaplayıp ona göre davranmak.  Birine tüm güveninizi vermek, tamamen birine güvenmek, sırtınızı düşünmeden o kişiye yaslayabilmek bir ilişkide sahip olunabilecek en güzel hislerden biridir. İlişkide güveni bu şekilde bir kere tattıktan sonra, kurduğunuz her ilişkinin olmazsa olmazı güven duygusu olacaktır.

eDarling Yazı İşleri 2012


Sorularınız mı var? Bize yazabilirsiniz: editor@edarling.net
 

 

Total votes: 401
için değerlendirme. "İlişkilerde güven ne kadar önemli?". Ortalama: 3.06 üzerinden 5 Toplam 401 oydan
| |
  Yorum yazın

 
  0 Kommentare zu "İlişkilerde güven ne kadar önemli?":
load