You are here

Genel İşlem Şartları (GİŞ)

 
 
 

Önemli noktaların detaylı açıklamaları veya üyeliğinizin kolayca feshi için lütfen Yardım sayfamızı inceleyiniz. Sorularınız olması durumunda ise lütfen Müşteri Hizmetlerimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki İşlem Şartları, Kohlfurter Straße 41/43, 10999 Berlin, Almanya adresinde kain, Affinitas GmbH tarafından yürütülen eDarling hizmetlerinin (bundan böyle "eDarling") kullanımına ilişkin şartları tanımlamaktadır.

 
Sadece işbu Genel İşlem Şartları geçerlidir. Müşterinin, bundan farklı İşlem Şartları kabul edilmez.

1. Hizmet kapsamının tanımlaması

 1. eDarling, İnternet’te bir arkadaşlık portalı işletmekte olup, müşteriye ücretsiz ve ücretli hizmetler sunmaktadır. Müşteriye, diğer müşterilerin profil ve bilgilerinin bulunduğu eDarling veri tabanına erişim imkânı sağlanmaktadır. Bu hizmet, farklı Domain adlarının yanı sıra, http://www.eDarling.net adlı Domain ve öte yandan eDarling hizmetlerinin entegre  olduğu iş birliği partnerlerinin İnternet siteleri üzerinden de çağırılabilmektedir.

 2. Tüm müşteriler ücretsiz kayıt olabilir, bir kere bir kişilik testi yapabilir, bir profil oluşturup kullanabilir ve üye önerileri içeren kişiye özel listeler alırlar ("Ücretsiz üyelik"). 

 3. Ücretsiz olarak kayıtlı olan müşterilerin, ücretli üye olarak kayıt olma olanağına sahiptirler ("Premium/Premium Plus üyelik"). Ücretli üyeler, yaptıkları ödemeden sonra eDarling’in sunduğu tüm hizmetlerden tam kapsamlı yararlanabilirler. Ücretli üyelik sözleşmesine geçmeden önce müşteri, söz konusu ücretli hizmetler ve ödeme koşulları konusunda bilgilendirilir. Müşteri için bağlayıcı bir durum ancak, müşteri, ücretli üyeliğin siparişini ve bu bağlamdaki ödeme yükümlülüğünü tıklayarak kabul ettiğinde meydana gelir. Kayıt, tüm müşteriler için tamamen ücretsizdir ("Ücretsiz üyelik"). 

 4. eDarling, hizmetlerinin bir kısmının ya da tamamının, üçüncü hizmet sunucuları veya yardımcılar aracılığı ile sağlama hakkına sahiptir. Bundan dolayı müşteriler için dezavantajlar doğmamalıdır.

 5. eDarling, irtibat aracılığının başarılı olacağına dair bir garanti vermez. Dolayısıyla sözleşme süresi içinde bir irtibatın meydana gelmemesinden eDarling sorumlu değildir. Bu, bazı Ücretli üyeliklerin bir parçası olan  'İrtibat garantisi' anlaşması durumunda geçerli değildir. İrtibat  garantisi anlaşması durumunda şu özel şartlar geçerlidir: 6 aylık bir sözleşme süresi içerisinde en az 10 ve 1 yıllık sözleşme süresi içerisinde en az 20 irtibat garantisi verilir. İrtibat, (ı) başka bir kullanıcının kendi yazdığı ve sizin ona gönderdiğiniz bir gülümseme, sorular veya bir mesaj üzerine aldığınız ve (ıı) başka bir üye tarafından aldığınız bir gülümseme, sorular veya bir mesaj üzerine yolladığınız bir mesaj anlamına gelmektedir. Garanti hakkını kullanmanızın diğer bir koşulu da, 6 aylık bir üyelik süresi içerisinde en az 4 veya 1 yıllık üyelik süresi içerisinde en az 8 mesajı kendi yazdığınız serbest bir metin ile gönderdiğiniz, 'Profilim' ve  'Arama' sayfalarını tamamen ve içeriği açısından anlamı olan şekilde doldurduğunuz, en az bir profil fotoğrafı yüklediğiniz, aktif olan bir Premium/Premium Plus kullanıcı hesabına sahip olduğunuz, profilinize düzenli şekilde giriş yaptığınız ve fesih süresini başlamasına en az 14 gün kala yardim@edarling.net adresine bir e-posta göndererek irtibat garantisini kullanmak istediğinizi bildirmenizdir. Bu şartlar yerine getirildiğinde, Ücretli üyeliğinizi bir kereye mahsus ücretsiz olarak, anlaşması yapılmış bir sözleşme süresi kadar daha uzatma hakkınız vardır.

 6. eDarling, doğru olmadığını öğrendiği müşteri bilgilerini kapatacaktır; ancak başka müşterilerin doğru olmayan bilgilerinden dolayı herhangi bir sorumluluk ya da yükümlülük kabul etmez.

 7. eDarling, bir takvim yılı üzerinden hesaplandığında hizmetlerin %99.7’sinin sunulmasını taahhüt eder. eDarling’in, gerekli bakım çalışmaları, mücbir sebep veya İnternet bağlantısında yaşanan teknik arızalar gibi kendi sorumluluğunda olmayan sebeplerden dolayı hizmet veremediği durumlar, bu hesaba dahil değildir.
 8. eDarling hizmetlerini tam kapsamlı kullanabilmek için, müşterinin yeni (Browser/tarayıcı) teknoloji(sini) kullanması veya bunun bilgisayarında kullanımına olanak sağlaması gerekir (örn. Java Skript, çerezlerin aktif hale getirilmesi). Daha eski veya yaygın olmayan teknolojiler kullanıldığında, müşterinin, eDarling'in hizmetlerinin ancak sınırlı şekilde kullanabilmesi durumu doğabilir. 

2. Erişim / Sözleşme akdi

 1. 18 yaşını doldurmamış kişiler eDarling hizmetlerini kullanamazlar.
 2. eDarling hizmetlerinin kullanımına erişmek için, eDarling’e kayıt olmak gerekmektedir. Kayıt olabilmesi için müşterinin bir e-posta adresi ve kendi seçtiği bir şifreye ihtiyacı vardır.
 3. Kayıtla birlikte müşteri, Genel İşlem Şartları’nı kabul eder ve reşit olduğunu beyan eder. eDarling’den gelen olan onaydan sonra, müşteri ve edarling arasında bu Genel İşlem Şartları’na dayanan bir sözleşme ilişkisi oluşur.
 4. Ücretli üyeliğinin siparişi ile birlikte kayıtlı müşteri, ücretsiz üyeliğinin yanısıra eDarling ile bir sözleşme daha yapmış olur. Sözleşme ilişkisi eDarling’den gelen kabulden sonra oluşur.
 5. Müşteri, eDarling’e, kayıt ya da sipariş işlemi sırasında vermiş olduğu bilgilerinin doğru olduğunu taahhüt eder.

3. Ödeme koşulları

 1. Seçilen üyelik paketinin ücreti, herhangi bir kesinti yapılmadan eDarling’e peşin ödenir. Müşterinin ödeme talimatları başka yönde olsa da, ödemeler Alman Medeni Kanunu’nun 367 sayılı maddesi gereğince öncelikle faiz, masraflar ve önceki borçlara mahsup edilir.
 2. Ücretli üyeliğe geçilmesi ve ödeme bilgilerinin verilmesi ile müşteri eDarling’e, ödeme işleminin tamamlanması için onayını vermiş olur.

4. Verilerin kullanımı, aktarılması ve paylaşımı

 1. eDarling hizmet testi uygulamasında, özellikle Federal Alman Veri Koruma Kanunu (BDSG) ile Telemedya Kanunu‘nun (TMG) yanısıra uluslararası standartlara dayalı verileri koruma yasalarını dikkate alır.
 2. eDarling’in hizmetleri kapsamındaki kişisel verilerin işlemine ilişkin bilgileri ve beyanı, Gizlilik Koşulları altında bulabilirsiniz.

5. İptal etme, Otomatik uzatma, Fesih

 1. Ücretsiz üyeliğin müşteri tarafından iptali (profili silme), her zaman mümkündür. Bunun için „Kullanıcı hesabı“ altındaki „Üyeliğim“ kısmında „Standart üyeliğim“e giderek, „buraya“ tıklayınız. Önceki bir ücretli üyelikten kaynaklanan muhtemel bir bakiye alacağı ödenemez.
 2. Ücretli üyeliğin her sözleşmesi, sözleşme süresi bitimi öncesi müşteri tarafından fesih süresi içerisinde feshedilmediği müddetçe, otomatik olarak bir sözleşme süresi kadar daha uzar. 
 3. Süreli fesih durumunda fesih süresi, ücreti ödenmiş üyelik süresinin bitiminden önce devreye girmek üzere hem eDarling hem de müşteri için 7 gündür.
 4. Ücretli üyeliklerin feshi, kesinlikle yazılı (e-posta, posta veya faks ile) yapıldığında geçerlidir. 
 5. Yazılı fesihte kişinin kimliğinin net olarak doğrulanabilmesi ve suistimalin engellenmesi amacıyla mümkün olması durumunda yazılı fesih bildiriminde, eDarling’de kayıtlı olduğunuz e-posta adresinizi belirtmenizi rica ederiz. Yazılı fesihlerin, aşağıdaki adrese ya da faks numarasına veya e-posta adresine gönderilmesi gerekir: 
  Affinitas GmbH
  - Kundenservice/Müşteri Hizmetleri -
  Kohlfurter Straße 41/43
  10999 Berlin
  Almanya

  Faks: +49 30 992968648 / E-posta: yardim@edarling.net
 6. Ücretli üyeliğin sonlandırılmasından sonra müşterinin statüsü yine otomatik olarak ücretsiz üyeliktir ve bununla birlikte kullanım olanakları da sınırlı hâle döner.
 7. Hem ücretsiz üyelikte hem de ücretli üyelikteki olağanüstü fesih hakkı her iki taraf için de saklıdır. Müşterinin kayıt olurken veya siparişini verirken ve/veya verilerini sonradan değiştirirken bilgilerini kasıtlı olarak yanlış vermesi veya Genel İşlem Şartları‘na tekraren uymaması ve eDarling’in, Genel İşlem Şartları’na uyma yolundaki ihtarını ihlal etmesi (İhtar) gibi sebepler, eDarling için başlıca olağanüstü fesih nedenleridir.

6. eDarling’in Sorumlulukları

 1. eDarling sözleşme çerçevesinde; eDarling’in, kanuni temsilcilerinin veya yardımcılarının kasten veya ağır ihmali neticesinde müşterinin uğradığı zarardan; (2) eDarling’in, kanuni temsilcilerinin veya yardımcılarının görevlerini yerine getirmemesinden cana, bedene veya sağlığa zarar verilmesinden; ve (3) sözleşmenin usulünce yerine getirilmesini mümkün kılan ve müşterinin yerine getirileceğine güvendiği ve güvenebileceği bir sorumluluğun (ana yükümlülüğün) yerine getirilmemesi neticesinde oluşan zararlardan sorumludur.
 2. 6. maddenin a) kısmındaki (1) ve (2) bölümlerde belirtilen hâllerde, eDarling yükseklik açısından sınırsız sorumludur. Diğer hâllerde tazminat talebi hakkı, öngörülebilir olan ve anlaşmaya uygun zararlarla sınırlıdır.
 3. 6. maddenin a) kısmındaki (1) ve (2) bölümlerde belirtilen hâllerin dışındaki durumlarda -hukuki sebepten bağımsız olarak- eDarling kesinlikle sorumlu değildir.
 4. Yukarıdaki sorumluluk sınırı, eDarling’in tüm organları, çalışanları ve yardımcıları için söz konusu şekilde geçerlidir.
 5. Ürün sorumluluğu yasası, garanti devri veya kasten yapılmış bir yanıltma doğrultusunda sorumluluk söz konusu olması durumunda, belirtilen sorumluluk düzenlemelerinden etkilenmez.

7. Müşterinin sorumlulukları ve yükümlülükleri / Yasak davranış biçimleri / Ari durumu

 1. Müşteri, kaydının içeriğinden ve bununla birlikte kendisi hakkında verdiği bilgilerden münferiden sorumludur.
 2. Müşteri, vermiş olduğu bilgilerin doğru olduğunu ve kendisini tarif ettiğini taahhüt eder. Taraflar, eDarling’in gerektiğinde bu bilgilerin doğruluğunu kontrol etme hakkına sahip olduğu konusunda hemfikirlerdir.
 3. Müşteri, eDarling’in irtibat aracılığı hizmetinin sunulmasına uyum sağladığını göstermek için, ciddi bir ilişki adına hayat arkadaşı aradığını ve kaydolduğu tarihte bir ilişkisi olmadığını taahhüt eder.
 4. Müşteri, üyeliği sayesinde hiçbir sınai ve/veya ticari niyetinin olmadığını taahhüt eder. Müşteri arkadaşlık portalını sınai veya ticari amaca yönelik kullanmayacağını taahhüt eder (aşağıda g) bendine bakınız).
 5. Müşteri eDarling’in sunduğu hizmetler çerçevesinde fotoğraf, metin, yazılım veya telif hakkına tabi diğer bilgileri, bunlar için gerekli olan izin ve onayları almadan kullanmayacağını taahhüt eder.
 6. Müşteri arkadaşlık portalına kayıt ve portalın kullanımı esnasında, konu ile ilgili geçerli tüm yasaları çiğnemeyeceğini taahhüt eder.
 7. Müşterinin şu davranışları kesinlikle yasaktır: (Yasak olan davranışlar):
  1. Kasten üçüncü kişilerin verilerini (e-posta adresi dahil) kendine aitmiş gibi vermesi. Müşterinin özellikle de, üçüncü kişilerin banka bilgilerini veya kredi kartı bilgilerini vermesi;
  2. Özellikle isim, telefon numarası, faks numarası, ev ve e-posta adresi gibi kişisel bilgilere ve fotoğraf/video kaydına veya URL bilgisine üçüncü kişinin onayını almadan erişim sağlaması;
  3. iftira edici, müstehcen ifadeler içeren ya da başka şekillerde kanuna aykırı materyal ya da bilgiler yayması;
  4. başkalarını tehdit veya rahatsız etmesi veya üçüncü kişilerin (kişilik hakları dahil olmak üzere) haklarını ihlal etmesi;
  5. virüs içeren veri yüklemesi (virüslü yazılım) ;
  6. sunulan hizmetleri, diğer müşterilerin üye önerileri teklif durumunu olumsuz yönde etkileyecek şekilde kullanmak. Özellikle Türkçe ve İngilizce dışında başka dillerde profil bilgilerinin kullanılması;
  7. e-postaları alıkoymak ya da alıkoymaya çalışması;
  8. başka arkadaşlık portallarının reklamını yapması;
  9. toplu e-postalar yollaması;
  10. profil olarak adlandırılan kişisel tarif kısmına başka Messenger veya İnternet hizmetleri sunucusunun ismi, adresi, telefon veya faks numarası ve e-posta adresi gibi irtibat bilgilerini yazması;
  11. giriş bilgilerini ve kişisel şifreleri üçüncü kişilere vermek veya bunları üçüncü kişilerle ortaklaşa kullanması;
 8. Bu hüküm doğrultusunda sınai ve/veya ticari nitelikte bir kullanım şu durumda söz konusudur:
  1. Her türlü ürün veya hizmetin para karşılığı sunulması, buna ilişkin teklifte bulunulmasının istenmesi veya başka bir yerde erişilebilen ürüne/hizmete dikkat çekilmek;
  2. Sınai İnternet sitelerinin ve özellikle de para karşılığı ürün veya hizmet sunan, şirketlerin tanımı veya reklamını yapan veya başka sınai İnternet sitelerinin reklamının yapılması; bu özellikle Pop-up, Banner reklam veya diğer dikkat çekici veya ön plana çıkarılan linklerle reklam yapılmasını da kapsamaktadır;
  3. Başka bir şirketin işlettiği arkadaşlık portalına (doğrudan veya dolaylı olarak) link oluşturmak;
  4. Bu portal çerçevesinde (özellikle özel servis numaraları 444, 0800, 0900 v.b. olmak üzere) katma değerli hizmetleri veya (Ücretli SMS) katma değerli kısa mesaj hizmetlerini konu etmek;
  5. Özellikle katma değerli kısa mesaj hizmeti veya (444, 0800, 0900 v.b.) hatlara dikkat çekmek amacıyla kişilerle kâr amaçlı irtibata geçmek;
  6. Ajans veya benzeri para karşılığında hizmet sunan kuruluşlar için eleman, manken vb. aramak;
  7. Örneğin ticari kullanım, reklam veya satışını yapmak amacıyla, arkadaşlık sitesi çerçevesinde diğer müşterilerin erişilebilir profil verilerini veya (örneğin sabit telefon/cep telefonu numarası gibi) bilgilerini ticari amaçlı toplamak;
  8. Hizmetin diğer müşterilerine veya başka müşterilere ne şekilde olursa olsun ticari tekliflerde bulunmak ve ticari amacı olan mesajlar göndermek. Bu özellikle, bilgi içerikli profillere link koymak veya bir linke dikkat çekmek veya içsel iletişim sistemi sayesinde mesaj gönderme durumu için geçerlidir.
 9. Müşteri, bu hizmete kayıt olma ve/veya katılmadan dolayı meydana gelebilecek dava, zarar, ziyan ve taleplerden eDarling’i, bu zararlar eDarling’in veya onun kanuni temsilcilerinin veya yardımcılarının kasıt veya ağır ihmaline dayanmadıkça, ari tutacağını taahhüt eder. Müşteri özellikle, eDarling’i, müşterinin iftira, hakaret, kişisel ve fikri mülkiyet haklarını ve üçüncü kişilerin başka haklarını ihlali etme gibi yasak olan davranışlarından kaynaklanan durumlardan dolayı veya bu nedenle hizmetin başka müşteriler için erişilmez olmasından oluşacak her türlü sorumluluktan ve tüm yükümlülüklerden, ödemelerden ve taleplerden ari tutacağını taahhüt eder.

8. Şüphe durumunda kapatılması

 1. eDarling üçüncü kişinin haklı sebeplerine dayanan şikayeti, kanunun çiğnenmesi şüphesi veya Genel İşlem Şartları‘nın ihlali durumunda, bu şikayete veya şüpheye yol açmış olan müşterinin içeriklerini kapatma hakkına sahiptir. Olağanüstü fesih hakkı (madde 5 h) bundan etkilenmez.
 2. eDarling tarafından önce bir ihtar verilmesi düşünülebilir olması durumunda, kapatma öncesi eDarling tarafından ihtar verilir ve bununla birlikte müşteriye şüpheyi veya sorunu gidermek için fırsat sunulur. Ancak kapatma işlemi, eDarling’in veya başka bir müşterinin zarar görmesini önlemek için şart hâle gelmesinden dolayı eDarling tarafından önce bir ihtar verilmesi düşünülebilir olmaması durumunda, eDarling kapatma işleminin ardından müşteriye haber verir ve böylelikle görüşünü belirtmek ve sorunu gidermek için fırsat sunar.
 3. eDarling bir mahkeme veya devlet makamlarının talebi üzerine veya kullanım ilişkisinin bitmiş olması üzerine içerikleri daima silebilir veya kapalı tutabilir. Aynısı, eDarling’in veya başka bir müşterinin muhtemel bir zarara uğramasını önlemek için silme veya kapatma işlemini gerektiren durum için de geçerlidir.
 4. Müşterinin, ücretli üyeliği çerçevesinde sözleşme gereğince olan ödeme yükümlülüğü, içeriklerin kapatılmasından etkilenmez. Ücretli üyeliğin hizmetlerine olan erişimin daha sonra haksız yere kapatıldığı ortaya çıkması durumunda, Ücretli üyeliğinin süresi, söz konusu süre kadar uzatılır. Uzatılması mümkün olmaması veya objektif açıdan düşünülür olmaması durumunda, eDarling kapatılma süresine tekabül eden ücreti iade eder.

9. Genel İşlem Şartları’nda değişiklik

 1. eDarling Genel İşlem Şartlarını geleceğe yönelik değiştirme hakkını saklı tutar. Bu durumda eDarling tüm kayıtlı müşterilerini öncesinden değişiklik hakkında haberdar eder. Bu değişikliklerin kendisine bildirilmesinden sonraki iki ay içinde itiraz etmemesi durumunda, değişiklikler müşteri tarafından kabul edilmiş sayılmaktadır. Müşterinin bir değişikliğe itiraz etmesi durumunda eDarling, Genel İşlem Şartları’nın genel fesih koşulları gereğince müşteri ile olan kullanım ilişkisini sona erdirme hakkına sahiptir.

10. Son hükümler

 1. Uluslararası Satım Sözleşmelerine İlişkin Birleşmiş Milletler (UN) Antlaşması hariç olmak üzere Alman hukuku geçerlidir.
 2. Kanunlar izin verdiği ölçüde anlaşmanın ifa yeri Münih’tir ve Münih mahkemeleri yetkilidir.
 3. Sözlü veya yazılı tali anlaşmalar yapılmamıştır.
 4. Sözleşmenin bazı maddelerinin tamamı veya bir bölümünün geçerliliğini kaybetmesi, diğer maddelerin geçerliliğini etkilemez.

 

Cayma hakkı

Cayma hakkına ilişkin bilgilendirme

Sözleşme beyanınızdan herhangi bir neden göstermeden 7 gün içinde yazılı olarak (mektup, faks veya e-posta ile) cayma hakkına sahipsiniz. Sözkonusu süre, bu yazılı açıklamanın size ulaşmasından sonra başlar, ancak bu süre her şekilde Alman Medeni Kanunu‘nun (BGB) 312c sayılı maddesinin 1. fıkrası, 246 sayılı maddesinin 1. ve 2. fıkrası ve Alman Medeni Kanunu’nun Uygulama Kanunu’nun (EGBGB) 246 sayılı maddesinin 2. fıkrası gereğince bilgilendirme yükümlülüğümüzü ve Alman Medeni Kanunu (BGB) 312e sayılı maddesinin 1. fıkrası ve 1. bendi ile Alman Medeni Kanunu’nun Uygulama Kanunu‘nun (EGBGB) 246 sayılı maddesinin 3. fıkrası gereğince sözleşme yapılmadan önce işlemeye başlamaz. Cayma süresinin korunması için cayma talebinin zamanında gönderilmiş olması yeterlidir. Cayma bildiriminin, şu adreslerden birine (mektup, faks veya e-posta olarak) gönderilmesi şarttır:

 

Affinitas GmbH
- Kundenservice/Müşteri Hizmetleri -
Kohlfurter Straße 41/43
10999 Berlin
Almanya

Faks: +49 30 992968648

E-posta: yardim@edarling.net

Caymanın sonuçları

Geçerli bir cayma sonucunda taraflar, karşılıklı aldıkları hizmetleri ve varsa, edinilen faydaları (örneğin faiz) iade ederler. Aldığınız hizmetlerin tamamını veya bir kısmını bize iade edememeniz veya sadece daha kötü hâliyle iade edebilmeniz durumunda, değerini tazmin edersiniz. Bu durum sözleşmede belirtilen ödeme yükümlülüklerinin, cayma tarihine kadar yerine getirilmesinin şart olmasına yol açabilir. Ödemelerin iadesinin 30 gün içinde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu süre sizin için cayma bildirimini gönderdiğiniz, bizim için de, bu bildirimin elimize geçtiği tarih ile başlar.

Özel uyarı

Kesin isteğiniz üzerine taraflar sözleşmeyi karşılıklı olarak yerine getirdikleri takdirde, cayma hakkınız, siz bu hakkı kullanmadan önce sona erer.

load