You are here

Bekâr olmak & Birliktelik arayışı

Yalnızlık

 

Yalnızlık, insanın sosyal ilişkilerden soyutlanması sonucu, kuvvetli bir boşluk hissine kapılıp, içe kapanmasıdır. Öznel bir duygu gibi görünse de, yalnızlığın kişiden bağımsız birçok nedeni olabilir. Çocukluk ya da ergenlik çağında çevrede düşünceli, ilgi gösteren kişilerin olmaması bu sebepler arasında sayılabilir. Birçok insan, yalnızlığı ilk kez çocukken tecrübe edinir. İleriki yaşlarda ise, ayrılık, boşanma ya da uzun süreli bir ilişki sonrası yaşanan kayıp insanları yalnızlığa sürükleyebilir.

Arkadaş arayışı

İnsanın yalnız olduğunda vermesi gereken kararlar vardır. Tercihi sonsuza dek yalnız kalmak mı yoksa en kısa zamanda bu histen kurtulup arkadaş arayışına girmek mi? Bahsedilen arkadaş arayışı sadece duygusal bir birliktelik olmayabilir. Bazen insanın dertleşmeye, içindekileri dökerek deşarj olmaya ihtiyacı vardır. İçimizi döküp, beraber gülüp, beraber ağlayacağımız insanın öncelikle son derece güvenilir olması lazımdır. Bu kişiye belki de kendimizle ilgili önemli sırlar aktarıp, ondan akıl alacağız. Böyle bir arkadaşı ancak sosyalleşip, değişik ortamlara girerek bulabiliriz. Kendi kabuğumuza çekilip, insanlardan kaçarsak, güzel bir arkadaşlığı, belki de dönüşebileceği dostluğu, elimizin tersiyle itmiş oluruz.

Yalnızlıktan kurtulmanın adımları

Bir an önce insanların arasına karışıp, arkadaşlıklar kurmanın ilk adımını bir an evvel atmamız gerekir. Yalnızlıktan kurtulmak için işe ilk olarak gülümseyerek başlayabilirsiniz.Yüzünüze yerleştireceğiniz içten bir tebessüm, size de başkalarından tebessümler gelmesine yol açacaktır. İkinci olarak kendinizi bir an evvel evden dışarı atın. Buna en yakın markete, cafeye giderek başlayabilirsiniz. Ve son olarak egonuzu güçlendirin!  Evet yanlış duymadınız; hepimizin insan olduğunu, kimsenin sizden daha üstün ya da daha kötü kendinize sürekli hatırlatın. Eğer sohbeti başlatan siz olursanız, tüm sosyal gücün sizin elinize geçeceğini sakın unutmayın!  Kendinize bu cesareti verdiğinizde, işlerin bir hayli iyiye gideceğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

 

 

eDarling Yazı İşleri 2011

 

 


Sorularınız mı var? Bize yazabilirsiniz: editor@edarling.net

 

Total votes: 512
için değerlendirme. "Yalnızlık için çözüm mü arıyorsunuz?". Ortalama: 3.08 üzerinden 5 Toplam 512 oydan
| |
  Yorum yazın

 
  2 Kommentare zu "Yalnızlık için çözüm mü arıyorsunuz?":
mehmet yazdı:
15.02.2013
hondsome yazdı:
17.12.2012
load