You are here

Araştırma

 

Dr. Wiebke Neberich

Avrupa'daki milyonlarca bekârın nabzını tutuyoruz

 

Avrupa'nın 11 ülkesinde her sene yaklaşık 5 milyon bekâr seviyeli ve ciddi bir ilişki arayışına eDarling'in bilimsel kişilik testiyle başlamaktadır. Bu 5 milyon bekârın her biri, eDarling'in kişilik profili oluşturmada kullandığı kişisel ilgi alanlarını, değerleri ve tutumları, ilişkiden beklentileri ve ilişki hedeflerinin belirlenmesini sağlayan ve 280'den fazla soruyu içeren bilimsel kişilik testini cevaplamaktadır.

 

Bu bilgiler, her bir eDarling üyesine kendileriyle uyumlu üye önerilerinin belirlenmesinde temel veri olarak kullanılmaktadır. eDarling, bilimsel temele dayalı, mevcut öneri algoritmasını optimize etmek için üyelerinin, bu önerilere verdiği tepkileri ve iletişim kurma davranışlarını ve çok sayıda başka davranış biçimini ölçmektedir. eDarling, her gün milyonlarca bilgiyi kayıt altına almakta ve bu bilgiler eDarling'in online hayat arkadaşı arayanların davranışları hakkında dünya genelindeki en geniş bilgi bankalarından birine sahip olmasını sağlamaktadır.

 

Önde Gelen Üniversitelerle İşbirliği

 

eDarling, 2011 yılı başından beri geniş bilgi bankasını anonim bir biçimde dünya genelinde beraber çalıştığı ünlü bilim insanlarının erişimine sunmaktadır. eDarling, Groningen Üniversitesi'nden çalışma ekibiyle beraber Sosyolog Prof. Dr. Melinda Mills ve Prof. Dr. Constantine Sedikides ile beraber bilgileri psikolojik perspektiften değerlendiren Humboldt Üniversitesi'nden Dr. Jochen Gebauer ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Araştırma sonuçları sadece bilimsel yayınlarda yayımlanmamakta, aynı zamanda herkesin anlayabileceği bir dil ile eDarling Perspectives Blog sayfasında yer almaktadır.

 

"Disiplinler arası işbirliği inanılmaz derecede zenginleştirici ve verimli. Alanında isim yapmış bilim insanlarıyla ortak çalışmaktan gurur duyuyoruz. Araştırma ağımızı dünyanın değişik ülkelerinde farklı disiplinlerde çalışmalar yürüten daha fazla bilim insanını dâhil etmeyi planlıyoruz. Bu sayede elimizdeki bilgilerden daha iyi ve daha farklı alanların dâhil olduğu sonuçlar almayı hedefliyoruz." Dr. Wiebke Neberich, eDarling Bilimsel Araştırma Ekibi Üyesi ve eDarling Bilim Sözcüsü

 

eDarling, bu çalışmalarla hem bilimsel çalışmaları desteklemeyi hem de bu çalışmalardan elde edilecek sonuçları kullanarak, sunmuş olduğu hizmetin kalitesini devamlı olarak daha da iyi hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Çalışma Ortaklarımız

Prof. Dr. Melinda Mills

Sosyoloji Enstitüsü
Groningen Üniversitesi, Hollanda

 

 

Melinda Mills, farklı ülkelerden gelen 11 kişilik araştırma ekibiyle "uluslararası karşılaştırmalı online eş arama" alanında sosyolojik araştırmalar yürütmektedir. Mills'in çalışmaları birçok kez ödüllendirilmiştir. Mills, aralarında Hollanda Bilim Vakfı (NWO) tarafından yaklaşık 900.00 Euro ile desteklenen "Gen-Çevre Etkileşimi ve Doğurganlık" araştırmasınında bulunduğu birçok araştırmayı yönetmektedir.

 

"eDarling'in sunduğu bilgileri kullanmak, bu fenomeni araştırırken benzeri olmayan bir imkan sundu ve daha yaratıcı ve daha etkili bir araştırma yapmamızı sağladı.", Prof. Dr. Melinda Mills, Haziran 2011

Dr. Jochen Gebauer

Psikoloji Enstitüsü
Humboldt Üniversitesi, Almanya

 

 

Jochen Gebauer, ünlü bilim insanlarıyla beraber kişilik testi ve sosyal psikolojik soru sorma biçimleri hakkında araştırmalar yapmakta ve eDarling'in sunmuş olduğu bilgileri bu açılardan değerlendirmektedir. Araştırma geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu çalışmalar kapsamında, örneğin Türkiye gibi dindarlığın öne çıktığı ve İsveç gibi nüfusun genelinin dine ilgisiz olduğu ülkelerde din ve psikolojik sağlık arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışma, psikoloji alanındaki en etkili bilimsel yayınlardan biri olan Psychological Science tarafından yayımlanmak üzere kabul edilmiştir.

Dr. Martin Bruder

Psikoloji Bölümü
Konstanz Üniversitesi, Almanya

 

 

Martin Bruder, Konstanz Üniversitesi'nde "Ahlak ve Duygular" bilimsel çalışma grubunu yönetmektedir. Bruder, özellikle insanların sosyal, etik ya da işbirlikçi davranışlar sergilemesinde ve bu davranışların zamanlamasında duyguların hangi rolü oynadığı konusuyla ilgilenmektedir. Bruder, eDarling'in paylaştığı bilgileri kullandığı araştırmasında hayat arkadaşı tercihlerinde cinsiyetin oynadığı role odaklanmıştır. Jochen Gebauer ile beraber sürdürdüğü çalışmada, örneğin hayat arkadaşının gelir düzeyinin yüksek olmasını isteyenlerin bu beklentisinin kendi gelir düzeyleri mi yoksa toplumun genel refah düzeyi ile mi ilgili olduğunu araştırmaktadır.

Ortak Yazarlar

Prof. Dr. Mark R. Leary

Psikoloji ve Nörobilim Fakültesi
Duke Universitesi, Kuzey Carolina, ABD

 

 

Mark Leary, North Carolina'da (ABD) bulunan Duke Üniversitesi'nde psikoloji ve nörobilim alanında dersler vermektedir. Profesör Leary, aynı zamanda Duke Üniversitesi Sosyal Psikoloji bölümünü de yönetmektedir. Leary, 12 kitap yazmış ve yayına hazırlamış, 200'den fazla makalesi ve değişik kitaplar için yazdığı metinler yayınlanmıştır. Özel araştırma alanları, "Ben ve Kimlik", "İnsanlararası Motivasyon ve Duygular" ve "Sosyal Psikoloji ve Sağlık Psikolojisi'nin Kesişme Noktaları"dır. Leary, kendi alanında dünyanın önde gelen bilim insanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Prof. Dr. Delroy L. Paulhus

Psikoloji Bölümü
British Columbia Üniversitesi, Vancouver, B.C., Canada

 

 

British Columbia Üniversitesi Profesörü Del Paulhus, aynı zamanda Psikoloji Bilim Derneği, Batı Psikoloji Derneği ve Kanada Psikoloji Derneği üyesidir. Profesör Paulhus'un araştırma alanları arasında ajans ve paylaşma, aşırı iddia, kendini kandırma, intiba yönetimi, hilebazlık ve karanlık kişilikler gibi konular yer almaktadır. Kendisinin sosyal açıdan beklenen tepki eğilimleri üzerine yaptığı bilimsel çalışmaları, dünyanın en iyi bilinen ve en saygın eserleri arasında yer almaktadır.

Prof. Dr. Constantine Sedikides

Psikoloji Fakültesi
Southampton Üniversitesi, İngiltere

 

 

Constantine Sedikides, Southampton Üniversitesi (İngiltere) 'Center for Research on Self and Identity' araştırma merkezinin yöneticiliğini yapmaktadır. Sedikides, kişilik testi ve sosyal psikoloji alanlarında dünyanın önde gelen bilim insanlarından biridir. Şimdiye kadar 200'den fazla bilimsel çalışması ve 11 kitabı yayımlanmıştır.

Yayınlar ve Sunumlar

Gebauer, J. E., Wagner, J., Sedikides, C., & Neberich, W. (2012). Agency-Communion and Self-Esteem Relations are Moderated by Culture, Religiosity, Age, and Sex: Evidence for the “Self-Centrality Breeds Self-Enhancement” Principle. Paper accepted for publication in Journal of Personality.

 

Gebauer, J. E. (2012, March). On Big Two's mean(ing)s: Agency-for-communion and communion-for-agency. Vortrag auf der 8th European Spring Conference on Social Psychology in St. Moritz, Schweiz.

 

Gebauer, J. E., Paulhus, D., & Neberich, W. (2012). Big Two Personality and Religiosity Across Cultures: Communals as Religious Conformists and Agentics as Religious Contrarians. Paper accepted for publication in Social Psychological and Personality Science.

 

Gebauer, J. E., Leary, M. R., & Neberich, W. (in press). Unfortunate first names: Effects of name-based relational devaluation and interpersonal neglect. Social Psychological and Personality Science.

 

Gebauer, J. E., Sedikides, C., & Neberich, W. (in press). Religiosity, social self-esteem, and psychological adjustment: On the cross-cultural specificity of the psychological benefits of religiosity. Psychological Science.

 

Gebauer, J. E., Sedikides, C., Maio, G. R., & Neberich. W. (2011). Verdammte Selbstvergötterung: Selbstliebe selbst unter Religiösen? [Damned narcissism: Self-love among religious people.] Talk, 11th Conference of the German Society for Psychology, section differential psychology, personality psychology, and psychological diagnostics, 09/26th - 28th, University Saarbrücken, Germany.

 

Potarca, G.F. & Mills, M.C. (2012) Partner Preferences and Racial Homophily in Online Dating: A Cross-National Comparison, Vortrag auf der internationalen Jahreskonferenz “Population Association of America” (PAA 2012), 3. – 5. Mai, San Francisco, USA.

 

Potarca, G.F. & Mills, M.C. (2012). Racial Homophily and Exclusion in Online Dating Preferences: A Cross-National Comparison, Vortrag auf der “European Population Conference” (EPC 2012), 13. – 16. Juni, Stockholm, Schweden.

 

Mills, M. C. & Potarca, G.F. (2011). Partner preferences and racial homophily in online dating: A cross-national comparison. Talk given at the ECSR 20th Anniversary Conference (European Society or Societies? A 20-Year Perspective), December 14-17, University College Dublin, Ireland.

load